Nadmolekulová úprava bez chémie
Úprava vodnej pary
Hlavným cieľom nadmolekulovej úpravy pary je získať ekonomické, energetické a ekologické benefity pre klientov, ktorí využívajú paru, a to bez rozdielu od druhu odvetvia, či už je to energetický, texitilný potravinársky alebo iný priemysel.
Problémy vodnej pary
Medzi hlavné nežiaduce účinky vodnej pary patrí poškodzovanie potrubného systému a vnútorných častí technických zariadení pôsobením vznikajúcej kavitácie a tvorba inkrustov. K problémom dochádza najčastejšie pri výrobe energie v elektrárňach, a to vzhľadom na obvodovú rýchlosť lopatiek turbíny, kedy dochádza ku kavitácií. Príčinou vzniku je vysoký obsah kyslíka vo vode. Tvorbu zároveň ovplyvňuje hodnota povrchového napätia a viskozita vody, z ktorej sa para vyrába.
Kavitácia
Kavitácia zvyšuje drsnosť povrchu vytrhávaním materiálu. Tým vzniká tzv. kavitačné opotrebenie, ktoré znižuje efektivitu zariadení. Vzniká najmä v technických zariadeniach pohybujúcich sa rýchlo v kvapaline, napr. na lopatkách turbín, vo vysokotlakových čerpadlách, v ohyboch rúr a podobne.
Úprava vodnej pary pomocou Treasure ©
Zariadenie Treasure © dokáže nadmolekulovou úpravou vody (z ktorej sa vyrába para) urýchliť dobu odplynenia pary a vyrobiť tzv. suchú paru, ktorá obmedzuje vznik nežiaducej kavitácie. Môže za to zvýšenie viskozity a zníženie povrchového napätia vody. Medzi ďalšiu výhodu nadmolekulovej úpravy patrí rýchlejšie nahrievanie vody, z ktorej vzniká para. Vďaka tomu sa generuje energetická úspora na ohrev min. 15 %. Finančná úspora sa zároveň tvorí tým, že nedochádza k poškodzovaniu namáhaných častí zariadenia, čím sa znižujú náklady na opravy a predlžuje sa životnosť a efektivita zariadení. Na záver chceme podotknúť, že zariadenie Treasure © dokážeme navrhnúť tak, aby dokázalo upravovať fyzikálne vlastnosti vody na výrobu pary aj podľa špecifických požiadaviek klienta.
1.
zvýšenie viskozity (tekutosti) vody
2.
zníženie povrchového
napätia vody
3.
zrýchlenie odplynenia
pary (odlúčenie kyslíka)
Využitie v priemysle
Farmaceutický
priemysel
Dezinfekcia nástrojov v parných sterilizačných zariadeniach slúžiacich na zdravotnícke účely.
Energetický
priemysel
Teplárne na parnom systéme vyrábajúce teplo/teplú úžitkovú vodu. Výroba pary pre pohon turbíny v elektrárňach.
Textilný
priemysel
Čistiarne, práčovne, výroba kobercov
a textilu, farbenie a žehlenie textilu,
ohrev vody v práčkach a iné.
Potravinársky
priemysel
Rôzne procesy vyžadujúce paru pre dodržanie kvality výrobkov (sparenie, čistenie, varenie, pasterizácia, destilácia, dusenie, pečenie, konzervovanie) alebo sterilizácia plôch.
Iný priemysel
využivajúci paru