Olejnaté semená
a bielkovinové plodiny
Hlavným olejnatým semenom v EÚ je repka olejná (59 %), po ktorej nasledujú slnečnicové semená a sójové bôby. V prípade olejnatých semien neexistujú žiadne osobitné podporné opatrenia, pričom dve tretiny z množstva, ktoré sa každý rok spotrebuje v Európe, sa vyrába v EÚ. Dovoz EÚ pritom ešte stále predstavuje približne polovicu olejnatých semien používaných ročne v krmive pre zvieratá, pričom dovozné clá sú stanovené na nulovej sadzbe. Olejnaté semená sa používajú na potravinové, krmivové, palivové a priemyselné účely. Lisovaním olejnatých semien sa získavajú rastlinné oleje a šrot. Rastlinný olej sa vo všeobecnosti používa v potravinárskom priemysle alebo na výrobu bionafty, zatiaľ čo šrot z olejnatých semien je dôležitou zložkou krmiva pre zvieratá.
Hlavné problémy pri spracovaní rastlinného oleja
Vypestovanie plodín si vyžaduje kvalitnú vodu a pôdu.
Spracovanie olejových plodín, výroba a rafinácia rastlinných olejov si vyžaduje náročný filtračný proces, ktorý je energeticky a ekonomicky náročný
Využitie technológie v priemysle
Jedlé oleje
Zariadenie Treasure © znižuje a odstraňuje prítomnosť dusíka, draslíka a fosforu. Účel môžeme porovnať s procesom degummingu. Zároveň upravuje viskozitu oleja, pH, odlučuje vodu v oleji a súčasne dokáže obnoviť znečistený olej na ďalšie použitie.
Biopalivá
Rastlinné oleje sú zároveň súčasťou biozložky tzv. biopalív a získavajú sa z repky olejnatej. Rentabilita plodín sa zvyšuje hnojením a zložkami NPK, čím sa tieto zložky dostavajú do výsledného produktu, oleja. V prípade biopaliva ako súčasť nafty, tieto zložky výrazne ovplyvňujú výkupnú cenu.
Úprava vlastností jedlého oleja
H2O
odlučovanie vody od oleja
pH
úprava miery kyslosti alebo zásaditosti oleja
NPK
zníženie/ odstránenie
prítomnosti dusíka, draslíka
a fosforu v oleji